Οι “Ανώνυμοι Ήρωες” των μαθητών πέντε σχολείων της Ερμιονίδας κυκλοφόρησαν σε βιβλίο
Μαθητές της Ερμιονίδας ένωσαν τις φωνές τους και έδωσαν ένα τρανταχτό μήνυμα για τα τόσο παρεξηγημένα πρότυπά τους.
![](https://tasoslamprou.gr/wp-content/uploads/2022/07/281567345_10224771595231658_4298669411992522032_n.jpg)
Με μεγάλη συγκίνηση παραδώσαμε σε συγγραφείς και εικονογράφους μαθητές από τα 5 σχολεία της Ερμιονίδας (Γυμνάσια και Λύκεια) ένα αντίτυπο του δικού τους βιβλίου, “Ανώνυμοι Ήρωες”.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEh2M57HHF6ktVYfcWlq697jbLTPZn5beM4w_DEjeWA7nMH5e8d0r_cWAwivuTHembp08MBzwfXEi3M0ox20GVz7ExueGWhhrMnvm6UykKHjy3hM4jZTPH9pX0JAjDE9j0UD4I4Q-UqtKylb8VYO25_ppxEKubnMIPrfdm7gEa3rPcBvre-n5jxExBI1Wg/w640-h426/281157007_10224771594831648_1042638032996119899_n.jpg)
Οι μαθητές έπρεπε να απονείμουν τη στολή του αγαπημένου τους ήρωα σε έναν ήρωα της πραγματικής ζωής. Τα κείμενα και οι εικόνες κραυγάζουν ευαισθησία και δικαιοσύνη.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjbjk7xZaft7eitCvl8H35mKDjzdPIbZYdUIJNBZizL0w6BywzEW_swA-KvD_R3Bw9CDpT6t0uQgmtTDfDHR4hs4mGLXlYRDd4F1mXeQXwAw7ZD_YfuI_YyGlDS_tRCzjj440O68cmBDOsdfm6tJ_Bt1YVUf7dPIdAnhVJip8BdwIsEja8nlirpZJg4Qg/w640-h426/281084609_10224771595591667_3148517397701179232_n.jpg)
Οι συμμετοχές στη συγγραφική και καλλιτεχνική ομάδα είχαν και διαγωνιστικό χαρακτήρα. Δώθηκαν βραβεία και δώρα στα καλύτερα έργα.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiQ1PD56rAHCcNzEAT2sgS64it4s0xyTSHPGqx4tPlWmbp6fOqcEG9lEYi-UnJ9Cukcv2EjRSxqyyhtdMxLpVrLKpGMStSbYsQeokBt8psJxoPrAVikvjRtNfhqeBO7f6GEMYLwXTk1zcusGF5QzYsPN9EnA2O3wvE_B4dKtKL8vWA_Z7EncXkfNDXU_g/w640-h426/282205597_10224771593151606_3985442527178468277_n.jpg)
Το μεγαλύτερο όμως δώρο το κρατάμε στα χέρια μας και είναι οι φωνές των παιδιών μας που με κρυστάλλινη καθαρότητα αναγνωρίζουν τους πραγματικούς ήρωες: της ζωής, της διπλανής πόρτας.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiirpEd9iK_BwHfkRWXDOYBmKDOPJM3chG_Pn9Ipj89Ysi9Otev_AHEIm2pWeQ5rUeaclQhJCXE0fs8tqERLWeYFKT8pAFCU5Km_WAX1q5dwo6H-GiwoE_8ns0N_t0ygaPss3ert4pYq74G4keHiD4Rqpf4rwPNgAt1mvJSL1oAhM4yRXcZXa69BpESdA/w640-h306/281081168_10224771664873399_6210722336029445834_n.jpg)
(Τα έργα και το βιβλίο των μαθητών θα παρουσιαστούν σε ανοιχτή για το κοινό εκδήλωση-έκθεση. Λεπτομέρειες θα ανακοινωθούν τις προσεχείς ημέρες).